See Turja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "turja"
},
"expansion": "turja",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< turja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Turja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Turja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Turja",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Turj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "turjanhorsma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Turjanperä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "turjansaame"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Turja-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈturjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪urjɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-urjɑ"
}
],
"word": "Turja"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "turjanhorsma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "Turjanperä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "turjansaame"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "turja"
},
"expansion": "turja",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< turja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Turja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Turjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Turjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Turjineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Turjinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Turja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Turja",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Turj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/urjɑ",
"Rhymes:Finnish/urjɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈturjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪urjɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-urjɑ"
}
],
"word": "Turja"
}
Download raw JSONL data for Turja meaning in All languages combined (19.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Turja",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Turja",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.